NEW
NEW ARRIVALS
SALE
SPRING SALE

زعفران دخترپیچ (رشته کامل زعفران)

شاید تصور شما از زعفران مانند عموم مردم فقط رشته های قرمز رنگی باشد که در اکثر پخت و پزها مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید به شما بگوییم که این رشته های قرمزرنگ که به زعفران نگین معروفند، فقط یک نوع از انواع مختلف زعفران است!

زعفران دخترپیچ مزخونه

استفاده از زعفران به شکل دخترپیچ یا کمندی از قدیم الایام مرسوم بوده بدین معنی که زعفران و خامه(ریشه) با هم به فروش می رسید و در زمان مصرف هر دو را با هم ساییده و مصرف می کردند.(به قسمت سفیدی که به زعفران متصل است خامه یا ریشه زعفران میگویند).

گرچه ماده موثره و اصلی زعفران در سرگل زعفران است اما باید به همراه خامه یا میله آن ساییده و مصرف شود تا ماده حاصل از آن به عنوان عصاره زعفران دارای ماده موثر وارد بدن شود تا عوارض ناشی از ماده موثره بدین صورت به حداقل برسد و زعفران بتواند اثر مثبت خود را نشان دهد.

از همه مهمتر اینکه وقتی زعفران به صورت دخترپیچ یا کمندی فروخته می شود امکان تقلب در آن تقریباً به صفر می  رسد و این یک نکته بسیار مهم در خرید زعفران می باشد زیرا برخی افراد سودجو، قسمت خامه یا ریشه را بخار داده و بعد از رنگ گرفتن از قسمت سرگل(قرمزی زعفران)، بعنوان زعفران سرگل یا ممتاز به فروش می رسانند.

در واقع کشاورزان بومی استان خراسان جنوبی رشته‌های زعفران را به همان شکلی که از گلبرگ جدا کرده خشک می‌کند و به‌صورت دسته می‌فروشد؛ بنابراین به این نوع از زعفران نه می‌توانند رنگ های خوراکی یا تقلبی بزنند و نه با باقی زعفران‌ها قاطی کنند!

و اما یک نکته اینکه:

  • از دیگر مزیت‌های زعفران دسته دختر پیچ یا همان رشته کامل این است که قیمت این زعفران نسبت به مقدار مساوی زعفران سرگل ارزان‌تر است!

و مجددا این نکته رو ذکر میکنیم که:

تیم کشاورزان مزخونه که متشکل از زعفران کاران منطقه خراسان جنوبی شهرستان سرایان هستند قصد دارد، بهترین نوع زعفران ممتاز را با افتخار و با مورد تایید قرار گرفتن صحت و کیفیت زعفران توسط آزمایشگاه، در اختیار مردم سر تا سر نقاط ایران به دست مصرف کننده برساند. این طلای سرخ حاصل دسترنج کشاورزان از مزارع حاصلخیز شهرستان سرایان واقع در خراسان جنوبی می باشد. سرایان از لحاظ استراتژیک خاک و اب وهوایی برای زعفران در بهترین منطقه خراسان جنوبی و سازگار با زعفران با عیار بالا قرار گرفته است. با مستندات آزمایشگاهی که انجام شده در بین شهرهایی که زعفران به عمل میاد، زعفران سرایان بالاترین درجه عیار (کیفیت رنگ و کیفیت) رو به خود اختصاص داده است.

عیار زعفران سرایان مرخونه

برای آشنایی مختصر با دیگر قسمت های زعفران بر روی لینک های زیر کلیک نمائید:

1-زعفران سرگل(ممتاز)

2-ریشه زعفران(خامه زعفران)

ادامه مطلب
‎تومان63,000
زعفران دختر پیچ مزخونه استفاده از زعفران به شکل دختر پیچ یا کمندی از قدیم الایام مرسوم بوده بدین معنی که زعفران و خامه(ریشه) متصل به یکدیگر بفروش رسیده و در زمان مصرف هر دو را با هم ساییده و مصرف می کردند.(به قسمت...
نمایش 1 تا 1 از 1 مورد

فهرست