آخرین نظرات
بدون نظر
جستجو در وبلاگ

نحوه کشت زعفران

نوشته شده در تاریخ11 ماه پیش توسط

و اما زمین کاشت زعفران‌ باید فاقد درخت باشه و آفتاب گیر ،و صد البته که در معرض بادهای سرد نباشه،و دمای هوا بین ۳۵ تا ۴۵ درجه باشه عالیه!

بهترین خاک برای کاشت زعفران خاک سبک و ترکیبی از شن و خاک رس ،حالا چرا؟
چون پیاز زعفران در بهترین حالت ۴ سال گلدهی داره و پر بار هستش(البته بجز سال اول که هنوز پیاز داخل خاک و بقول اهل فن جا باز نکرده و با شرایط خاک جفت نشده گلدهی کم هستش) بنابراین خاک باید سبک باشه تا بتونه علاوه بر نیاز پیاز زعفران به املاح و مواد معدنی ،در مقابل شرایط منطقه هم مقاومت کنه!

یادتون باشه خاک و زمینهای شور ،مرطوب ،زمینی که دارای قلوه سنگ و یا علفهای هرز باشه مناسب برای کاشت زعفران نیست.

برای کاشت حداقل دونفر لازمه تا یک نفر چاله ای به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانت حفر کنه و نفر بعدی پیاز رو داخل خاک بگذاره،موقع کاشت سر پیاز باید به سمت بالا باشه و پیاز ها رو میتونیم به صورت ۳ یا ۵ و یا ۱۵ واحدی داخل خاک قرار بدیم،بعد روی خاک رو صاف و فشرده میکنیم تا پیازها به خاک بچسبن‌ و دیگه میریم پی کار خودمون تا پاییز زمان آبیاری!

خب و حالا می رسیم به قسمت شیرینش که موضوع ذکر شده در زیر هست! :
مراحل کاشت پیاز زعفران در منزل!

برای کاشت پیاز زعفران در منزل ، میتونین از گلدون و یا حتی سبد استفاده کنین،مهم اینه خاک مورد نیاز تامین بشه(البته بستگی به سلیقه خودتون داره که بخواین از گلدون زیبا استفاده کنین و زیبایی اون رو صد برابر کنین!)

برای خاک هم میتونید از خاک باغچه که نرم هستش و مقداری کود کمپوست یا کود حیوانی استفاده کنین(کود زیاد مهم نیست)،یادتون باشه ته گلدون هاتون منفذ خروج آب داشته باشه تا آب اضافی خارج بشه و پیاز نپوسه.تعداد پیاز برای کاشت زعفران بستگی به گلدونتون داره، میتونید ۵ تا پیاز رو بکارید و بعد فاصله بدین و بعد ۵ تای بعدی ،حالا که کار کاشت تموم شد روی پیازها رو ۱۵ سانت خاک میریزین و سطح خاک رو فشرده میکنین و گلدون رو به جای سایه و خنک انتقال میدین تا ۱۵ مهرماه.

توجه داشته باشید که اولین آبیاری گل زعفران ۱۵ مهرماه هستش که گلدون رو آب میدین به طوری که آب از کف ظرف خارج بشه و بعد اون گلدون رو ببرین یه جای آفتاب گیر مثل بالکن و تراس(تا قبل آبیاری اول اگر جای کم نور و سایه باشه بهتره).

۴ روز بعد از اولین آبیاری با یه وسیله ای مثل چنگال روی سطح خاک رو به عمق ۵ سانت خراش بدین (سله شکنی) تا در آبان ماه گلها نمایان بشه.گلدون هاتون تا بهار میتونن تو همین مکان بمونن اما در تابستان به جای کم نور منتقل کنین تا در مهرماه دوباره آبیاری انجام بشه.

نکته مهم: تا آخر سال فقط ماهی یکبار به گلدون ها آب بدین و بعد اون آبیاری لازم نیست ،چون پیاز زعفران به خواب میره،البته بارون اشکالی نداره!

نکته ۲: ممکن هست سال اول گلدهی خیلی کم باشه اما از سال بعد هم گلدهی زیاد میشه و همگی شروع به تکثیر خودش میکنه، شاید مجبور بشید گلدون زعفرونتون‌ رو هم عوض کنید!

این موارد رو رعایت کنید تا بتونید یه گلدون یا باغچه ی اختصاصی زعفران رو در منزل خودتون داشته باشید.امیدوارم بتونید موفق بشین و رضایت کافی از این مطلب رو داشته باشید.ممنون که همراه ما بودید.

مقاله های دیگر مربوط به این موضوع:

آخرین مقالات

طرز تهیه کیک باقلوا

توسطسرکار خانم صبوری 11 ماه پیش

فواید زعفران

توسطمرتضی 2 سال پیش
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست