آخرین نظرات
بدون نظر
جستجو در وبلاگ

معرفی مختصر زرشک

نوشته شده در تاریخ10 ماه پیش توسط

زرشک!

سلام مزخونه ای ها، امروز میخواییم در مورد زرشک صحبت کنیم!
کاشت و پرورش زرشک قدمت طولانی داره و در زمان مصر باستان، همراه با تخم رازیانه برای درمان طاعون استفاده میشد! زرشک درختچه ای با قد یک متر تا پنج متر داره، چوب درخت قرمز، قهوه ای و یا زرد رنگ، و در ضمن تیغ دار هم هست، برگهای بیضی شکل و کمی پهن با دندونه های اره ای مانند داره!

میوه قرمز رنگ و ترش این یعنی همون زرشک آخر بهار و اوایل تابستان شکوفه میده، شکوفه های زرد رنگ و بسیار، و در فصل پاییز شکوفه ها به میوه تبدیل شده و به رنگ قرمز گیلاسی در میاد.باید بدونید کشور ایران بزرگترین تولید کننده زرشک دنیا است و در خراسان جنوبی 97 درصد زمین‌ها، زیر کشت زرشک هستند و 95 درصد زرشک دنیا در ایران تولید میشه.

زرشک در دو نوع دانه دار و بی دانه رشد میکنه که نوع دانه دار اون معمولا در مناطق کوهستانی رشد میکنه و در شرایط سخت و نامساعد هم میوه داره. اما نوع بی دانه اون نیاز به خاک سبک داره، در مناطق کوهپایه ای و در خاک گچی و آهکی رشد خوبی داره و باید بدونید اگر آبیاری اصولی انجام بشه حدود 9900 متر مکعب در هر هکتار آب لازم داره، اما ناخالص آبیاری بیشتر این حرفاست!

طبع زرشک سرد و خشک و خاصیت سم زدایی داره، مصلح اون میخک، شکر سرخ و شیرینی های طبیعی هستش، از خواص زرشک میشهبه موارد زیر اشاره کرد:

  • تسکین دهنده صفرا و خون،
  • از بین برنده حرارت کبد و معده
  • تقویت کننده قلب و کبد

اما باید توجه داشت که مصرف زیاد اون برای سرد مزاجان بلغمی و سوداوي ها مضره، پس با احتیاط باید مصرف بشه!

و اما مصارف خوارکی زرشک، اولیش زرشک پلو با مرغ که معرف حضور همه هست، اصلا اسم زرشک میاد همه یاد این بزرگوار میوفتیم! اما بببینیم دیگه در چه نوع خوراکی هایی استفاده میشه؟!

  • مربای زرشک
  • سس زرشک
  • ترشی زرشک
  •  لواشک زرشک

و مهمتر از همه ی موارد بالا، آب زرشک که خاصیت درمانی بالایی داره. در ضمن چوب درخت زرشک هم برای رنگ کردن پشم استفاده میشه.دونستن این موارد کوتاه برای شما آشپزهای عزیز و مزخونه ای های گل ضروری بود اما اگه میخواید با خواص زرشک بیشتر  آشنا بشید روی عکس زیر کلیک کنید!:

خواص زرشک مزخونه

خب با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتون قرار دادم، بد نیست تا با خرید زرشک مزخونه از کیفیت بالای زرشک بومی خراسان جنوبی نیز بهره مند بشید!برای خرید روی اینجا کلیک کنید!

دیگر مقالات مجله اینترنتی مزخونه:

معرفی دیگر خشکبارهای مزخونه:( در صورت خرید بر روی هر محصول کلیک نمایید!)

عناب مزخونه     بادام مزخونه     آلوبخارا مزخونه     کشمش مزخونه     گل محمدی مزخونه

آخرین مقالات

طرز تهیه آش زرشک خراسان

توسطسرکار خانم صبوری 11 ماه پیش
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست